
България е малка и не толкова апетитна за инвесторите страна в глобален план. Вниманието, което световните медии или организации отделят на нас не е голямо, затова и най-кратките новини определят мнението и представата на пазарите, инвеститорите, чуждите фирми и т.н за климата у нас.
МВФ едва ли е проучил в детайли как вървят българските приходи и разходи, предстоящите реформи и т.н., по-скоро следи крайните данни, които се публикуват на институционално ниво като растеж на износа, месечни дефицити/излишъци, размер на фискален резерв и т.н. Но положителната новина, която излиза от тях, ще се отрази благоприятно на бизнес климата в страната. Ето защо.
Международните организации се оказаха мощен двигател на настроенията на пазарите. Положителните оценки/анализи успокояват инвеститорите и те са склонни да инвестират повече. Негативните такива могат да срутят даден пазар или дори да предизвикат фалит на някоя държава. Нека си припомним оценките, които даваха рейтинговите агенции на отпуснатите заеми в САЩ. Те реално заблуждаваха инвеститорите, които прекупуваха junk дълговете, благодарение на което пазара се срина. Оли Рен каза преди седмица, че ще проверява данните за бюджета на страната и застраховката от фалит на България скочи до исторически връх. Свалиха рейтингите на гръцката държава, следствие на което тя понесе нови огромни загуби.
Когато МВФ говори хубави неща за нас е добре. Дано не се окажат само краткотрайно явление...
Снимка: sxc.hu, srbichara
Няма коментари:
Публикуване на коментар