Швейцария е интересна страна. Освен, че е една от най-богатите страни в цял свят, тя има и една друга интересна черта - не обича да се коалира и влиза в съюзи. Швейцарците запазват неутралитет, поне официално, по време на двете световни войни и дори самите те минават през множество трудности и конфликти, докато се обединят във федерацията днес. Страната отхвърля чрез референдум членството си в ООН и едва през 2002 г. взима решение да се присъедини към международната организация. Отношенията й с ЕС не са стигнали тази фаза - през 2001 г. на проведения референдум 77% от швейцарците обявяват, че са против членство на страната в Общността.
ЕС желае Швейцария, но като че ли обратното не е вярно. От едно членство в ЕС, икономически Швейцария би спечелила много малко. Би се превърнала в икономически донор за по-бедните страни и в същото време като малка страна и население би имала малка тежест при взимането на решенията в институциите в Брюксел.
От друга страна Швейцария в момента е четвъртият по оборот търговски партньор на Общността след Китай, САЩ и Русия. Страната има множество търговски споразумения за свободна търговия както и споразумние за свободно преминаване на граждани на ЕС през територията й. Това увеличава притокът на туристи, които с удоволствие оставят своите пари там.
Напоследък обаче виждаме заинтересованост от алпийската държава в едно бъдещо присъединяване към блока. Министърът на правосъдието заявява пред Франс Прес, че вратите на страната са отворени. Разбира се има и условие. То е, че на швейцарците не им харесва сегашния модел на управление на Общността - централизирана власт от евроинституции, които управляват Съюза. Швейцария иска "Европа на регионите", независими страни, на които не им се бъркат много много в управлението. Всъщност страната иска да види своя бивш модел на конфедерация приложен в ЕС. А конфедеративният модел на управление е на такава почит в страната, че думата конфедерация е останала в наименованието на държавата (Confoederation Helvetica ), въпреки че в момента Швейцария е федерация.
Дали ЕС е склонен на такава промяна? Едва ли...
Снимка: sxc.hu
Швейцарците винаги са ми били интересен народ и много ми харесват за това, че имат собствено мнение и го отстояват (за разлика то нас). Можеш ли да обясниш каква е разликата между федерация и конфедерация за по-непросветените хора (като мен)?
ОтговорИзтриване@Mike
ОтговорИзтриванеЦитирам Wikipedia, където е добре описано :
Федерация е държава или организация, съставена от самоуправляващи се звена, обединени от централно правителство.
Конфедерацията е съюз на суверенни държави, които запазват много по-голяма самостоятелност, отколкото при федерацията. При конфедерацията местните органи имат много висока самостоятелност спрямо националните.
Мерси! Доколкото разбирам, няма ясно разграничаване, а е относително.
ОтговорИзтриванеТе имат това, което на нас винаги ни е липсвало- самостоятелен, независим дух.
ОтговорИзтриванеКонфедерацията се основава на договор за съюз и е по-скоро съюз между няколко отделни държави.
ОтговорИзтриванеФедерацията се основава на конституция и представлява една държава.
ЕС върви точно в обратната посока - към тотално централизиране на властта и налагане на решения и закони "от горе".
ОтговорИзтриване