Дали създаването на икономическо или финансово министерство на ЕС ще реши дълговите проблеми на страните от ЕС. Повече централизация ще възпита ли невъзпитаните?
Фъргюсън отговаря по-горе, че общата фискална политика е политически невъзможен процес, особено в Общност като Европейския съюз, където обединени в многообразието са множество националности, всяка от която държи на своето.
Създаването на общо икономическо или финансово министерство би означавало единен орган на ниво ЕС да решава как страните-членки ще събират своите приходи (данъчна политика) и как ще ги харчат. Ще властват общи правила за всички, най-вероятно измислени от Франция и Германия - страните, които на практика вземат решенията в Общността.
Това за България няма да е много благоприятно - данъчната политика е един от механизмите за привличане на повече инвеститори (пример - Ирландия преди 20-тина години). Ако имаме едни и същи данъци с Германия, всеки ще предпочете да построи своя завод в много по-сигурната федерална република. Франция и Германия вече се опитаха да приемат тихомълком разпоредби за обща данъчна основа в ЕС, но за щастие идеята беше отхвърлена.
Безспорно е, че някои страни (като Гърция например) са провеждали дълги години ужасна фискална политика - правили са разходи, срещу които не е стояло нищо (приходи). Но през последните години също имаше институции (Евростат, Европейската комисия, еврокомисари), правила и пактове (Пактът за финансова стабилност), които трябваше да регулират бюджетните дисбаланси и да сигнализират, ако някои твърде много се отклонява от оптималните параметри. Но не успяха, защото почти всеки ги нарушаваше и почти никога нямаше санкции.
Създаването на нови институции няма да реши проблемите, ако същото незачитане на правилата продължи.
Пактът за финансова стабилност би работил добре, ако чисто и просто се спазва, а не заобикаля. Въвеждането на фискални правила в основните закони на всяка една страна-членка също би проработило.
Общата фискална политика, съответно издаването на общи еврооблигации, би наказало тези, които водят строга бюджетна политика, и би поощрило, тези които водят прахосническа политика и имат нужда от още средства.
Няма коментари:
Публикуване на коментар